Przygodę z libańskimi winami zaczniemy od najstarszej i największej winnicy Libanu Château Ksara. Historia ma swój początek ponad 160 lat temu kiedy to Jezuici zakupili 25 hektarów ziemi w dolinie Bekaa, niedaleko miasta Zahle. Na kwadratowym płaskim wzniesieniu zbudowali klasztor i infrastrukturę do produkcji wina.
W 1898 roku, przez przypadek, mnisi odkryli pod klasztorem 2 km podziemne jaskinie wykute jeszcze w czasach rzymskich – 2000 lat temu. W tunelach panuje temperatura 13 stopni i stała wilgotność przez cały rok co sprawia, że idealnie nadają się do przechowywania wina przez długie lata – oczywiście w dębowych francuskich beczkach. Obecnie w wykutych skałach znajdują się butelki, które starannie zostały ułożone przez mnichów ponad 100 lat temu, do dziś pokryte pleśnią przypominającą watę cukrową.
w 1902 roku mnisi dobudowali w klasztorze pierwsze Obserwatorium w Libanie, które służyło do celów meteorologicznych – stąd pierwsza butelka białego wina nazywa się BLANC DE L’OBSERVATOIRE.
Wraz z nadejściem czasów kolonializmu francuskiego, zwiększył się popyt na wina i już w 1973 roku produkcja wynosiła 1.5 milionów butelek rocznie. Tego samego roku dyrektywa z Watykanu zasugerowała, że taki poziom biznesu nie powinien być prowadzony przez mnichów, dlatego winnice zostały sprzedane lokalnym przedsiębiorcom a sami mnisi przenieśli się do bliskiego miasteczka TAANAYEL i zajęli się produkcja serów i wyrobów mleczarskich.
Dzisiaj Chateau Ksara produkuje 3 miliony butelek rocznie z różnych szczepów m.in. Cabernet Sauvignon, Syrah, Sauvignon Blanc, Semillon, Chardonnay cz Merlot. Wina są na poziomie światowym i charakteryzują się świeżością, lekkością, dobrym wonnym owocowym smakiem i mają dość niski poziom kwasowości. Winnica jest jedną z ważniejszych w kraju.
PS. Rzymskie ruiny Baalbek przypominają o największej świątyni poświęconej Bachusowi – bogowi płodności, rozwiązłości i ukochanego wina. Historia kraju sięgająca już starożytności na każdym kroku przywołuje wiele dowodów na to, że wino odegrało i wciąż odgrywa ważną rolę w gospodarce i tradycji, a wino i arak to ulubiony napój nie tylko bogów.